K čemu chodit na preventivní fyzio

02.01.2023

Kdo a k čemu by měl chodit na preventivní fyzioterapeutické ošetření? 

1. Sportující psy 

U těch je dobře fungující pohybový aparát (PA) alfou a omegou podávaného výkonu. Fyzioterapie je součástí regenerace a nedílnou součastí správné péče o sportujícího psa. Jakýkoliv sport je jednostrannou zátěží. Většina sportovních disciplín nutí psy dělat věci, které se z dlouhodobého hlediska na pohybovém aparátu vždy negativně odráží. Je tedy na zodpovědnosti majitele, zda o svého parťáka bude pečovat tak, aby mu zajistil důstojné stáří bez bolesti, kde ho nebudou trápit bolavé klouby, záda apod. A k této péči patří prevence. Při pravidelném preventivním ošetření si fyzioterapeut všímá funkčních změn na PA a ty adekvátně řeší proto, aby nedocházelo ke změnám strukturálním, které už jsou ve většině případů nevratnou změnou vyvolávající bolest a problémy s pohybem. 

2. Psi aktivních majitelů 

Co když tedy doma nemám žádného psího sportovce, ale jen aktivního psa, se kterým rád chodím na výlety, po horách atd.? I v jeho případě je na místě se fyzioterapeutovi pravidelně "ukázat", právě z důvodu výše popsaných funkčních změn, které vznikají stejně jako u psů sportujících. Mnohdy je paradoxně takový "nesportující" pes mnohem více a nesprávně zatěžovaný než psí sportovec zkušeného majitele, který dbá na správně nastavené tréninky, odpočinek, následnou regeneraci, po sezónní odpočinek apod. Cílem u takového psa je pak udržet ho v aktivních letech na společné výlety s vámi co nejdéle. 

3. Lenoši 

Tak ti jsou na tom úplně nejhůře, protože nepohybem trpí nejenom PA, ale celý organismus. Často takové psy trápí nadváha, zatuhlé, zkrácené svalstvo a nulová kondice. I takový pejsek může na preventivní fyzioterapii docházet právě, aby se rozhýbal a aktivoval svaly. Cílem je zde pak udržení celkového zdraví do vysokého věku.