Musíme cvičit, když chodíme na procházky?

Je procházka dostatečná rehabilitace a musíme cvičit, když chodíme na procházky❓
Procházky jsou skvělá věc. Nejlépe ty v přírodě, v přirozeném terénu a na volno. Můžeme s nimi udržovat nebo zlepšovat kardiovaskulární zdraví, obecnou kondici, pro psa je to zábava, možnost čuchat, zbavit se stresu.
⚠️Každodenní procházka by měla být naprosté minimum, které psovi dávám pro jeho fyzickou i mentální pohodu.
V případě, že je na pohybovém aparátu již nějaký problém (bolestivost, artróza, úraz, nestabilita,…), pes si mění tzv. pohybový vzorec. Začne pro svůj pohyb využívat jiné svalové skupiny, ty ale musí dělat svojí práci a najednou ještě víc. Jak toto dopadne z dlouhodobého hlediska je asi jasné - bolest, poškození kloubů, meziobratlových plotének atd. Tělo si opět začíná hledat, jak si ulevit a mění pohybový vzorec. Zde již bude viditelná i špatná postura psa - mnohokrát typická pro různé diagnózy. Dále svalové asymetrie, myofasciální tenze svalů a jiné. Tomuhle říkáme kompenzační mechanismy.
Samotné procházky nám s tímto nepomohou. Nezlepší držení těla (posturu), svalovou sílu a výdrž, nezlepší flexibilitu ani uvědomění si těla a koordinaci pohybu. Pouze procházkami nedojde ke zlepšení pohybu. Tak jednoduše to nefunguje. Když vás budou bolet záda, procházka může být na chvíli úleva, ale z dlouhodobého hlediska vám nepomůže, tak jako když budete vhodně cvičit.
Pes může celou procházku odkulhat, být hrbatý apod. Chodí tedy ve špatném pohybovém vzorci. Procházky v tomhle případě nevyřeší vůbec nic. Nepřiměřená zátěž naopak bude problém prohlubovat. Je potřeba se primárně zaměřit na příčinu a redukci bolesti (komplexní fyzioterapie, medikace) a vhodným cvičením (aquaterapie, fyzio cvičení zvolené na základě pohybové analýzy) opět naučit psa se pohybovat lépe. Zaktivovat a posílit atrofované svaly, posílit klouby a zlepšit držení těla, aj. Je to práce, trvá to, ale výsledky stojí to za to. 💯
Cvičení je nezbytnou složkou rehabilitace po operacích a úrazech. Mozek se musí opět naučit operované místo nešetřit a používat správně, tak aby si netvořily kompenzační mechanismy a nedocházelo k přetěžování jiných segmentů na těle. Pro psa jsou typické např. bolestivá ramena a lopatky, pokud nejsou v pořádku kolenní klouby.
🔹 Vracíme se tedy k otázce …
Je procházka rehabilitace?
Postupné navyšování délky procházek je součástí celkové rehabilitace a jsou důležité hlavně pro psychickou pohodu psa. Schopnost jít dál, déle a nevykazovat v průběhu procházky nebo po ní výrazné pohybové potíže, nám dává signál, že je rehabilitace úspěšná a rehabilitační plán správný. Každopádně většinou jen samotné procházky nejsou dostačující rehabilitací.
A musíme cvičit, když chodíme na procházky?
Určitě ano, pokud pes alespoň nějakým způsobem spolupracuje s fyzioterapeutem nebo s majitelem.
Zařazujeme aquaterapii, cvičení s fyzioterapeutem v ordinaci, s majitelem doma. Někteří pejsci potřebují více času a trpělivosti (které mámě poměrně dost), ale nějakým způsobem se domluvíme .
U rehabilitace po operacích a úrazech může být častější cvičení pouze na přechodnou dobu.
U chronických obtíží je již nutná nějaká pravidelnost pro udržení, co nejlepšího možného klinického stavu bez bolesti a v dlouhodobě dobré kondici.