Proč neošidit správnou rehabilitaci po ortopedickém zákroku
Řešení ortopedického problému chirurgií je vždy poměrně velký zásah do organismu, ovšem u mnoha diagnóz často nevyhnutelný. Třeba při jedné z nejčastějších - ruptuře předního zkříženého vazu (CCL,LCC) v kolenním kloubu.
Dnes se ke stabilizaci nejčastěji využívají tzv. osteotomické techniky, kde dojde k přeřezání určité kosti a upravení úhlů v koleni. Aby to drželo do zhojení na místě, je potřeba různých implantátů, titanových destiček, šroubů apod. Při sledování ortopedického zákroku přímo na sále si připadáte trochu jako v truhlářské dílně - pilky, kladiva, šrouby apod.
Při zákroku jsou samozřejmě řezem poškozeny všechny měkké tkáně (kůže, podkoží, svaly, povrchové i hluboké fascie,..), které se pak hojí jizvou. Přes všechnu šetrnost o kterou se dobrý chirurg snaží, ale dojde k poškození a traumatům a tělo se to pak snaží dát různými mechanismy do pořádku - v tuhle chvíli nastupuje fyzioterapeut, který pomůže akcelerovat hojení tak, aby bylo nejenom rychlé a nekomplikované, ale hlavně byla navrácena funkčnost všem chirurgií poškozeným tkáním a nedošlo k tomu, že pes nohu vlastně nepoužívá jak by měl, svaly atrofují a vytváří si kompenzační mechanismy, jak si ulevit, které začnou vytvářet problém, bolest a přetížení někde jinde na těle.
Fyzioterapeut psa navrací postupně do zátěže, tak aby jeho pohybový aparát byl zákrokem co nejméně poznamenán. Což majitel, který profesionální rehabilitaci ošidí, dělá často moc rychle nebo pomalu a dochází k tomu, že mohou vzniknout nebo přetrvávat problémy, které bychom při správné rehabilitaci vůbec nemuseli řešit.
Nešiďte tedy profesionálně vedenou rehabilitaci po jakémkoliv chirurgickém zákroku na pohybovém aparátu, ať nesnižujete budoucí kvalitu života vašeho psa.