Prsty, prsty, prstíčky (a drápky)
Moc důležitá část psího těla - první, co se dotkne země, jsou to absorbéry nárazu. Měly by být zdravé a silné, aby tlapka správně fungovala a byly chráněné klouby končetin a páteře postavené výše.
Na prstech by měly být pravidelně stříhané drápky, které se ve stoji nikdy nedotýkají země.
Psi jsou tzv. prstochodci (jejich chodidlem jsou pouze prsty) a mají obvykle 18 prstů (některá plemena jich mají více). Na každé hrudní je po 5, na pánevních po 4 prstech. Na každém prstu (kromě prvního - paspárky, palce) jsou tři klouby, které spojují jednotlivé prstní kosti. Každý kloub má své kloubní pouzdro, vazivový aparát, chrupavku, …
Veterinární medicína si s poraněnými prsty neumí moc poradit - nejčastější způsob hojení je klidový režim a léky na zánět a bolest (tzv. nesteroidní antiflogistika, "nesteroidy"). Vyjímečně je přistoupeno k nějaké chirurgii (např. arthroplastice nebo amputaci). Pouze tímto přístupem řešená poranění prstů, ale moc neovlivníme, zda tam do pár let nevznikne bolestivá artróza a pes si začne končetinu odlehčovat a nabalovat na to další a další pohybové problémy, které začaly právě tím poraněným prstem/prsty.
⚠️ Fyzioterapii doporučujeme obvykle zahájit ideálně již při klidovém režimu.
Jakým poraněním a stavům se nejčastěji věnujeme v oblasti prstů v rámci fyzioterapie❓
➖ Hyperextenzním poraněním a rupturám vazů
➖ Luxacím (vymknutí) kloubů prstů
➖ Konzervativně řešeným zlomeninám a po ortopedických operacích prstů
➖ Osteoartróze
➖ Tendinopatiím (patologie šlach)
➖ Po amputaci
☝🏻 V rámci preventivních fyzio ošetřeních na ně nikdy nezapomínáme. Na kloubech prstů mohou být také blokády, omezené rozsahy pohybu, laxity a jiné fyzioterapeutické nálezy a je třeba se o ně starat.